Kommunchef kommenterar – 18 November, 2010

  • DagensPS.se – Sociala medier populärt bland företagsanvädare
    – Intressant ”Med 54,2 procent av rösterna var svenskar de som var mest positivt inställda till sociala medier arbetssituationer.”
  • WMFJA1/SE – Wikimedia Foundation
    – Kan man säga det bättre än så här?
    ”Wikipedia handlar om vanliga människor som har makten att göra enastående saker. Det är sådana som vi som skriver Wikipedia, ett ord i taget. Det är sådana som vi som finanserar webbplatsen, ett bidrag i taget. Det är ett bevis på att vi faktiskt har förmågan att förändra världen, tillsammans.”
  • Artisterna klara till Diggiloo-turnén
    – Det är med stor glädje Katrineholm för första gången tar emot Diggiloo gänget. Vi gör det som avslutning på den 26:e katrineholmsveckan och ”Så mycket bättre-aktuelle” DiLeva känns som ett kap 🙂
  • Politikerna ger Netto grönt ljus att bygga på Amazonplan
    – Om ett företag, tex en handlare vill etablera sig på mark i kommunen som i detaljplanen är angiven som handelsmark ska då kommunen av göra en rimplighetsbedömning av ex konkurrensförhållanden?
    Mitt svar är nej. Kommunen ska se till att marken används till det den är avsedd och låta marknaden hantera det andra.
Dela: